18.03.2016, Jazykové pobyty

Rok 2015 byl bez nadsázky rokem jazykových pobytů pro školy. Do zahraničí vycestovalo meziročně o 20 procent více klientů, nejvíce za posledních pět let. Vyplývá to ze statistik STUDENT AGENCY, předního českého zprostředkovatele jazykových pobytů. Zájem o studium v zahraničí v posledních letech roste, nicméně loňskému skokovému nárůstu pomohly především evropské dotace pro učitele. Ti mohou i letos čerpat prostředky na jazykové kurzy v zahraničí – v rámci programu Erasmus +.

 

Zájem o jazykové pobyty se každoročně o několik procent zvyšuje, nárůst o dvacet procent souvisí především s výzvou č. 56, dotačnímu programu, který vypsalo ministerstvo školství. Evropské peníze na jazykové kurzy mohly čerpat školy nejen na pobyty žáků, ale i svých učitelů.

"V loňském roce se jednoznačně ukázalo, že školy mají obrovský zájem o zvyšování jazykových dovedností svých učitelů. Základním problémem je ale financování těchto kurzů. Možnost zažádat o dotace mají ovšem školy i letos prostřednictvím dotačního titulu Erasmus +," vysvětluje ředitelka jazykových pobytů STUDENT AGENCY Naďa Málková s tím, že školy bohužel mnohdy odrazuje náročnější administrativa spojená s tímto grantem. STUDENT AGENCY proto školám nabízí možnost poradit se ohledně toho, jak postupovat.

Angličtina jako lídr

Drtivná většina učitelů v roce 2015 vycestovala na jazykový pobyt do anglicky mluvících zemí. Klasickou destinací je Velká Británie. "Skokanem roku 2015 se staly Irsko a Malta. Irsko láká vedle angličtiny na nádhernou přírodu a Malta, která leží ve Středozemním moři, představuje skvělou kombinaci pro ty, kteří chtějí skloubit intenzivní studium s pobytem u moře," popisuje Naďa Málková.

Angličtina se už několik let drží bezkonkurenčně na prvním místě, pouze 15 procent učitelů volilo jiný jazyk. "V loňském roce jsme zaznamenali silný zájem o němčinu, klienti volili pobyty v Německu i v Rakousku. Z dalších jazyků je nejpoptávanější španělština, následovaná francouzštinou," dodává Naďa Málková.

Výzva č. 56 jasně stanovila podmínky pro získání dotací a tak zatímco školní skupiny vyjížděly nejčastěji na týdenní pobyty, učitelé volili dvoutýdenní pobyty se 40 lekcemi. "Pedagogové si mohli vybrat, na jaký typ kurzu se chtějí přihlásit. Nejčastěji absolvovali kurzy zaměřené na zdokonalení obecných jazykových dovedností, pouze 20 procent z nich si vybralo odborně zaměřené, metodické lekce," vysvětluje Naďa Málková.

V rámci výzvy č. 56 ministerstvo školství vyčlenilo na jazykové vzdělávání dětí a učitelů rekordních 1,5 miliardy korun. Jen se STUDENT AGENCY vycestovalo ve druhé polovině roku 2015 šestkrát více školních skupin než o rok dříve. Nejvíce dětí a učitelů vycestovalo na pobyt do Velké Británie.