31.03.2015, archiv
  • Roste poptávka po alternativních au pair pobytech – Češky zkoušejí nové pozice, na kterých se mohou vedle péče o děti starat také o koně a jiná zvířata nebo obstarávat pouze domácí práce.
  • Dívky také objevují nové destinace – lákadlem letošního roku je Island, kam už vycestovaly první české au pair. Island je navíc vstřícný i vůči au pair – mužům.
  • Největší výhodou au pair pobytů jsou nízké náklady a bezpečné zázemí v hostitelské rodině.

Co dělat po maturitě nebo během dlouhých vysokoškolských prázdnin? Otázka, kterou si právě na jaře pokládají tisíce mladých Čechů. Řada z nich se rozhodne využít volné měsíce k tomu, aby získali pracovní zkušenosti v zahraničí – program au pair je ideální volbou pro první dlouhodobější pobyt v zahraničí.

Spíše než o hlídání dětí, které v minulosti mladé ženy vyhledávaly nejčastěji, letos evidujeme zájem o alternativní typy au pair programů. „Z našich zkušeností vyplývá, že pro klientky jsou nejdůležitější jistota a zázemí, které pobyt v hostitelské rodině znamená. Proto se k au pairům pobytům vracejí, zároveň se ale už nechtějí starat pouze o děti, al vyzkoušet i něco jiného. Touží také objevovat nové země,“ vysvětluje zájem po alternativních pobytech i netypických destinacích manažerka pracovních a au pair pobytů STUDENT AGENCY Martina Květoňová.

Od začátku letošního roku zaznamenáváme zvýšený zájem například o program Home Assistant, který nabízejí rodiny ve Velké Británii. V hostitelské rodině se dívka stará výhradně o domácnost – vaří, pere, uklízí, někdy je součástí její práce také péče o domácí zvířata nebo o starší osoby. „Výhodou tohoto typu pobytu je to, že stejně jako v klasickém au pair pobytu hostitelská rodina dívce poskytuje ubytování, jídlo a kapesné a má také možnost chodit na jazykové kurzy,“ vyzdvihuje Martina Květoňová. Zájem o tento typ programu meziročně vzrostl o pět procent.

Největším průkopníkem alternativních pobytů je Irsko. To nabízí hned tři programy pro dívky, které nechtějí vyrazit na klasický au pair pobyt. Home & Horse kombinuje péči o děti a práci na koňské farmě. Podmínkou účasti v tomto programu jsou ale předchozí zkušenosti s prací s koňmi. „Dalšími alternativními programy jsou Agri-tourism a Agri-home. V programu Agri-home klientky žijí na farmách, kde se chovají koně, krávy, ovce nebo pěstují různé rostliny. Dívky se kromě péče o děti mohou zapojit do prací na farmě a získat tak nové zkušenosti a zážitky. Program Agri-tourism zase dívkám nabízí možnost získat praxi v cestovních ruchu při práci ve venkovských penzionech a zároveň mohou využívat výhody klasického au pair pobytu – tedy zázemí hostitelské rodiny a stravu zdarma,“ vysvětluje Martina Květoňová.

Skokan roku 2015? Nejspíš Island
Velká Británie, USA a Irsko – právě tyto země patří mezi českými au pair mezi dlouhodobě nejoblíbenější. Nic se na tom nezměnilo ani v letošních prodejích. Do Velké Británie míří podle údajů STUDENT AGENCY skoro polovina těch, kteří se rozhodnout stát au pair nebo zvolí alternativní pobyt. USA pak volí 21 procent klientů a na bronzové Irsko připadá 15 procent zájemců.

Dívky, které už mají jeden au pair pobyt za sebou, chtějí objevovat nové destinace. Hitem aktuální sezóny je Island, kam mohou zájemci vycestovat exkluzivně díky STUDENT AGENCY. „Příjemně nás překvapilo, že brzy po spuštění programu s námi na Island odjížděly první Češky. Od té doby nám od nich chodí nadšené emaily – jsou unesené nádhernou přírodou, ale především mentalitou Islanďanů. Jsou to velmi milí a vstřícní lidé, kteří au pair okamžitě přijmou jako dalšího člena svojí rodiny a berou ji s sebou na rodinné výlety po zdejších parcích nebo na nejrůznější oslavy,“ popisuje zkušenosti českých au pair na Islandu Martina Květoňová. Život a tradice Islanďanů má tak au pair šanci poznat skutečně zblízka.

Prvotní zájem klientů naznačuje, že Island se stane skokanem roku 2015. Jeho největší výhodou je to, že není nutné ovládat islandštinu, zájemcům stačí angličtina. „Au pair po příjezdu dochází na hodiny islandštiny tak, aby se zvládla komunikaci i s nejmenšími dětmi. Pro Island ale platí, že anglicky se tady domluvíte opravdu všude bez problémů,“ popisuje další z výhod Martina Květoňová. Island boduje i díky tomu, že je otevřený vůči au pair – mužům.

Od skautů k au pair
I když je program au pair spojen především s mladými dívkami, v posledních letech evidujeme stabilní zájem také českých mužů. Zájem stát se au pair mají především ti, kteří vedli dětské kroužky nebo pracovali ve skautském oddíle. Ročně jich se STUDENT AGENCY vycestuje několik desítek.

Největší poptávka po českých au pair – mužích je od rodin z USA a z Velké Británie, hledají je ale také rodiny z Francie, Německa a nově také Islandu. „Mladé muže hledají jako au pair většinou rodiny, které mají dva až tři odrostlejší a sportovně zaměřené syny a mají pocit, že dívka by si s nimi neporadila. Ale máme i případy, kdy se mladíci z Česka starají o děvčata,“ vysvětluje s úsměvem Martina Květoňová.

Naopak do dívkami oblíbeného Irska se jako au pair mladí muži nedostanou. „Irsko je silně katolické a mnoho hostitelských rodin stále ctí tradiční rozdělení rolí. Představa au pair - muže je pro ně zatím spíše nepřijatelná. Čechům, kteří chtějí vycestovat do Irska, proto pomáháme najít si práci na farmě,“ vysvětluje Martina Květoňová.

Jaro je ideální dobou pro přihlášení do programu, au pair teď hledají stovky rodin. Češky a Češi mají výhodu – mezi hostitelskými rodinami mají skvělou pověst. „Velmi oblíbení jsou hlavně ve Velké Británii. Rodiny si na nich cení jejich zodpovědnosti, pečlivosti a také hezkého vztahu k dětem. Některé rodiny se na agentury obracejí s tím, že už nechtějí jinou au pair než z České republiky,“ popisuje Martina Květoňová. Dobré jméno mají české au pair také v USA, Německu a ve Francii.

Dvě třetiny klientů míří na dlouhodobé pobyty, které trvají od šesti do dvanácti měsíců. Letošní prodeje ukazují, že tento trend se výrazně nezmění ani během roku 2015. „Průměrná doba, kterou stráví mladé Češky a Češi v zahraničí jako au pair, je osm měsíců,“ říká Martina Květoňová. Hostitelské rodiny preferují dívky, které jsou flexibilní v termínu příjezdu a jsou ochotné přijet na jeden rok. Rodiče nechtějí, aby se u jejich dětí au pair střídaly v rychlém sledu. Bez ohledu na nové typu pobytů i destinace i v roce 2015 platí, že nejrychleji rodinu najde ten, kdo je flexibilní.

Proč se vydat na au pair pobyt se STUDENT AGENCY?
Společnost STUDENT AGENCY se zprostředkováváním au pair pobytů věnuje od roku 1993, kdy zakladatel společnosti Radim Jančura ještě jako student Vysokého učení technického v Brně zajišťoval první pobyty českých vysokoškolaček.

Au pair programy jsou vhodné pro všechny, kteří chtějí mít při dlouhodobém pobytu v zahraničí bezpečné zázemí. Au pair programy jsou zaměřené na mladé, svobodné a bezdětné lidi, kteří se chtějí zdokonalit v jazyce dané země, poznat místní kulturu a tradice. Au pair pomáhá rodině s dětmi a lehkými domácími pracemi, výměnou dostává kapesné a bezplatně stravu a ubytování. Příjem au pair tedy není tak vysoký jako při pracovních pobytech v zahraničí, na druhou stranu má ale au pair také výrazně nižší životní náklady – a to díky tomu, že v rodině žije jako host. STUDENT AGENCY má v nabídce rodiny z USA, Velké Británie, Francie, Belgie, Španělska nebo z Islandu. V některých zemích je nutná znalost místního jazyka, ve zmíněném Španělsku a Islandu ale rodiny akceptují také angličtinu.