22.09.2014, archiv
Ministerstvo dopravy ČR totiž potvrdilo společnosti STUDENT AGENCY omezení licence na území Plzeňského kraje právě v tomto úseku.

Největší autobusový dopravce a provozovatel dálkové autobusové dopravy v České republice, STUDENT AGENCY, definitivně nebude jezdit na autobusové lince Plzeň – Klatovy a zpět. Na základě ukončeného procesu odvolání proti nerovným a omezujícím podmínkám, za jakých byla licence udělena, požádala společnost o zrušení již vydané licence na tuto autobusovou linku. Hlavním důvodem dříve podaného odvolání byl nesouhlas s rozsahem omezení, která se týkala pouze STUDENT AGENCY, nikoliv dalšího komerčního dopravce, který obdobnou linku provozuje. Tento postup příslušného kraje považovala firma za značně nekonzistentní až diskriminující a podala odvolání. Ministerstvo dopravy ČR, které odvolání řešilo, sice upravilo znění vydané licence, ale zároveň potvrdilo, že STUDENT AGENCY nemůže provozovat komerční dopravu na území Plzeňského kraje.

Ivana Kašická, ředitelka autobusové dopravy STUDENT AGENCY konstatuje „Za podmínek, které nám v rámci upravené licence byly dány, nemůžeme realizovat náš primární záměr přepravovat cestující na plánované trase Plzeň – Klatovy a zpět“ a dodává „je nám nesmírně líto, že naší společnosti nebylo umožněno nabídnout cestujícím pohodlné, bezpečné a kvalitní dopravní spojení na uvedené trase s nadstandardními službami, kterými jsou žluté autobusy známé.“

STUDENT AGENCY plánovala a byla připravena zahájit dopravu z a do Klatov během prvního čtvrtletí 2014, nicméně s ohledem na odvolání proti nerovným a omezujícím podmínkám, za jakých byla licence udělena, byla firma nucena posunout případný termín spuštění. V této chvíli tak platí pro linku Praha – Plzeň a zpět aktuální jízdní řád beze změn.

Na uvedené trase Praha – Plzeň a zpět jsou spoje obsluhovány žlutými autobusy s nadstandardním servisem 48 krát denně (24 spojů tam, 24 spojů v opačném směru). Cestující jsou přepravováni moderními klimatizovanými autobusy a získávají navíc zdarma nápoje, denní tisk a časopisy, zapůjčení sluchátek či připojení wifi. Pasažéři také mohou dále využít promítání filmů, poslech hudby či zakoupení chlazených nápojů a drobného občerstvení. O kompletní servis se na palubě žluté flotily stará stevard/ka.

10 let autobusů STUDENT AGENCY v ČR

Před 10 lety, 5. ledna 2004, vyjel na lince Praha – Brno první žlutý autobus STUDENT AGENCY. Za deset let provozu se autobusy STUDENT AGENCY staly největším dálkovým dopravcem na pravidelných linkách v České republice. Od roku 2004 přepravily více než 34 milionů cestujících a ujely přibližně 182,7 milionů kilometrů. Ve srovnání s délkou obvodu rovníku to představuje stejnou vzdálenost, jako by autobusy STUDENT AGENCY objely více než 4,5 tisíckrát zeměkouli.

Autobusy STUDENT AGENCY nyní jezdí do 14 zemí Evropy a v České republice spojují Prahu a Brno s 30 městy. V současnosti firma vlastní 168 autobusů. Nejpočetnějším typem je španělský Irizar PB na podvozku Scania nebo Volvo, většinu ve výbavě FUN & RELAX. Druhým nejpočetnějším typem je Beulas Aura.

Počty cestujících v autobusech STUDENT AGENCY neustále rostou. Za rok 2013 společnost vykázala více než 5,6 milionů cestujících přepravených na pravidelných linkách, což představuje meziroční nárůst o 10,9 %. Z toho přibližně 84 % cestujících cestuje na vnitrostátních linkách a 16 % pak v mezinárodní dopravě.