Proč je vzduch v letadle s HEPA filtry tak čistý?

Snad každý cestovatel v poslední době slyšel, jak je cestování letadlem bezpečné díky HEPA filtrům, kterými jsou vybavena téměř všechna moderní letadla. Pojďme se podívat, jak HEPA filtry fungují a proč zajišťují cestujícím v letadle dokonale čistý vzduch.

Co je to HEPA filtr?

HEPA filtr je technologie vysoce účinné vzduchové filtrace pevných částic. Používá se nejen v letadlech, ale také například na operačních sálech, ale i ve vysavačích po celém světě. HEPA filtry jsou složeny z plátů úzce pletených vláken, které zachycují nečistoty ze vzduchu a odstraňují je z oběhu. HEPA filtry neodstraňují pouze prach a nečistoty, ale také bakterie, kapénky a hlavně viry. Tyto filtry jsou do letadel instalovány od 80. let a nyní jsou na palubě téměř všech aerolinek.

 

 

Chrání HEPA filtry před koronavirem?

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zachycují filtry HEPA 99,9% částic ze vzduchu, včetně hub, bakterií a virů, o průměru 0,1 až 0,3 mikrometrů. Kapičky/aerosol, který vzniká, když cestující kašlou, kýchají, dýchají, ale i mluví, mají velikost v rozmezí od 5 mikrometrů až po 10 mikrometrů. Pouhým okem jsou neviditelné, ale pro HEPA filtr jsou doslova "obrovské".

Jak filtrace v letadle s HEPA filtrem probíhá?

  1. vzduch je odsáván z kabiny pomocí větracích otvorů v podlahách
  2. vzduch prochází HEPA filtry
  3. filtrovaný vzduch se mísí s čerstvým vzduchem nasávaným z venku (podíl vzduchu z venku je cca 60 - 70%)
  4. vzduch proudí skrze vzduchové výstupy a jednotlivé větrací otvory zpět do kabiny letadla

Tento cyklus se opakuje každé 2 až 3 minuty a přivádí do kabiny letadla vždy čistý a čerstvý vzduch.

 

 

Proč HEPA filtry z letadel nepoužíváme i v běžném domácím/kancelářském provozu?

HEPA filtry potřebují pro svou funkčnost, aby vzduch cirkuloval. V letadle se zpravidla vzduch kompletně vymění každé dvě až tři minuty, tedy 20 - 30 krát za hodinu. Z výzkumů vyplývá, že v domácím prostředí není HEPA čistič vzduchu schopen eliminovat kapičky dostatečnou rychlostí, aby jim zabránil v usazování na površích. Čističky s HEPA filtry v domácnosti/kanceláři tedy vzduch vyčistí, ale nejsou dostatečně účinné v boji proti šíření koronaviru tak, jako na palubě letadla.