Francie patří mezi nejnavštěvovanější země světa, a to zejména proto, že dokáže uspokojit takřka všechny cestovatelské nátury. …blankytné moře, vysokohorské alpské štíty, opravdu dlouhá a zajímavá historie, půvabná krajina i dynamická velkoměsta, přičtěte ještě fakt, že obyvatelé země “galského kohouta“ jsou milovníky dobrého jídla a pití, pak se dá jen říci, že fráze “sladká Francie“ není bezobsažná.
Paříž je asi nejobvyklejším místem, kam se každý turista vydá. Avšak bylo by chybou omezit návštěvu Francie pouze na hlavní město. Máte-li zájem o historii, nevynechejte katedrálu v Remeši, Orléans, Toulouse či v Chartres, nebo pohádkové zámky v údolí řeky Liory, normandský ostrov Mont-Saint-Michel a starobylé město Avignon. Půvabné panorama vám nabízí Provence či Marseille, kraj provoněný levandulí, nebo Alpy či Pyreneje. Pokud budete chtít ochutnat špičková francouzská vína přímo u zdroje, povedou vaše kroky do kraje Champagne nebo do okolí města Bordeaux. Míříte-li za lahodnými pokrmy, vydejte se do Lyonu. Azurové pobřeží na vás čeká na ostrově Korsika. Leťte s námi a poznejte všechny tváře Francie!

LYON

Lyon leží v oblasti Rhone-Alpes, která je známá jako “gurmánské nebe“. Ve Francii nenajdete město vyjma Paříže, které by mělo více restaurací oceněných michelinskou hvězdou, jako Lyon. V metropoli najdeme spoustu památek, některé z dob prvního století, jako amfiteátr, střed Lyonu je plný křivolakých uliček, kde stojí budovy v renesančním stylu, dominantou města je bazilika Notre-Dame. Největšího růstu a rozpuku Lyon dosáhl díky hedvábnému průmyslu. Též se zapsal do dějin stříbrného plátna – bratři Lumiérové zde natočili první asi minutový snímek. Nemůžeme opomenout také fakt, že Lyon je ředitelstvím Interpolu.

BORDEAUX

Dějiny Bordeaux ovlivňovali především Keltové, Římané, Frankové, Angličané a samozřejmě také Francouzi. Největšího rozkvětu město dosáhlo v 18. století, kdy bylo přestavěno a dostalo celkový urbanistický výraz. Město je plné památek, které leží na relativně malé ploše a blízko sebe. Ve čtvrti Chartrons, kde si bohatí obchodníci s vínem stavěli svá sídla, nyní najdete mnoho obchodů, restaurací a barů, kde můžete okusit speciality místní kuchyně a lahodná vína od místních vinařů.

MARSEILLE

Marseille, nejvýznamnější francouzský přístav ve Středomoří, které má velmi rozmanitou skladbu populace a díky štědré historii je plné památek. Centrum města tvoří Vieux Port (Starý přístav), v němž kotví asi tři tisíce lodí. V okolí přístaviště také utišíte své chuťové buňky v nespočtu restaurací a hospůdek, kde se podávají především speciality z ryb a dalších mořských plodů. Na malém ostrůvku vzdáleném zhruba 2,5 km východně od pobřeží stojí proslulé vězení - pevnost If. Samozřejmě při návštěvě Marseille nesmíte vynechat fotbalový zápas klubu Olympique de Marseille.

TOULOUSE

Toulouse, původně keltské oppidum, později římská osada Tolosa, hlavní město vizigótské říše, je nyní hospodářskou metropolí jihozápadní Francie, sídlem výrobce letadel Airbus a konstruují se zde také rakety Ariane. Toulouse má přezdívku “Růžové město“, kterou získalo díky tomu, že většina staveb je postavena z cihel. Město je protkané historickými památkami, půvabnými mosty a arkádami. K procházkám vybízí okolí Canal du Midi či nábřeží řeky Garonny, jež městem protéká. Můžete také zajít na zápas ve fotbale či rugby nebo navštívit zábavní park věnovaný vesmíru a kosmonautice Cité de l’Espase. Specialitou místní kuchyně je cassoulet a kachna upravená na nejrůznější způsoby.